About Us

Guestbook

Get Involved

 Support Us

Work With Us

Blog

                                                
Locate your Constituency Find your Party  Search by      
Lok Sabha Election Vidhan Sabha Election Local Bodies Election Polling Stations List Constituency Profiles
Select Election in Andhra Pradesh
Bookmark and Share
Connect with Us
Skip Navigation Links
Join Empowering India Blog
EI on Facebook
EI on Twitter
Subscribe to Empowering India Group 
Email:     
Visit this group
Political Analysis
Skip Navigation Links
Election Results and AnalysisExpand Election Results and Analysis
Know Your MLA and MPExpand Know Your MLA and MP
Know Your CandidateExpand Know Your Candidate
Build Query
Empowering Andhra Pradesh
Skip Navigation Links
Official Web Sites
Skip Navigation Links
Liberty Initiatives
Skip Navigation Links
In Defence of Liberty
Empowering India
Miracle of Democracy
Right to Property
Civil Society Initiatives
 
Andhra Pradesh Lok Sabha Election 1998
Candidate List in Andhra Pradesh
Candidate Name (Party/Constituency)
A.Manoj Kumar  (IND/Secunderabad) A.P.Jithender Reddy  (BJP/Mahabubnagar) A.R.R. Kumar  (NTRTDP(LP)/Nagarkurnool) Abraham Varaprasad Gundabathina  (IND/Vijayawada)
Achyutha Raju,B.  (IND/Karimnagar) Addi Bhoja Reddy  (IND/Adilabad) Ale Narendra  (BJP/Medak) Alladi P.Rajkumar  (TDP/Secunderabad)
Allam Venkateswarlu  (IND/Ongole) Allola Indrakaran Reddy  (INC/Adilabad) Ambati Krishna Murthy  (AJBP/Secunderabad) Ammeswara Rao Gummadi  (IND/Vijayawada)
Ananda Gajapathi Raju Pusapati  (TDP/Visakhapatnam) Anantha Venkatarami Reddy  (INC/Anantapur) Anaparthi Gopala Krishna  (IND/Rajahmundry) Ande Bhanumurthy  (IND/Peddapalli)
Anil Reddy  (IND/Nizamabad) Ankinapalle Peda Obula Reddy  (IND/Ongole) Annaiahgari Sai Pratap  (INC/Rajampet) Annavarapu Rajeswar Rao  (IND/Khammam)
Anugu Narasimha Reddy  (IND/Nalgonda) Anumula Satyanarayan Rao  (SAP/Siddipet) Apparao Gudivada  (IND/Visakhapatnam) Appayya Dora Hanumanthu  (NTRTDP(LP)/Srikakulam)
Arika Gumpaswamy  (IND/Parvathipuram) Arlagadda Babu Rao  (IND/Vijayawada) Arvind Kumar  (IND/Hyderabad) Atluri Ravindra Prasad  (IND/Vijayawada)
Atmacharan Reddy Gaddam  (BJP/Nizamabad) Attinti Chandra Rao  (IND/Eluru) Avula Veerasekhararao  (BJP/Guntur) Ayyanna Patrudu Chintakayala  (TDP/Anakapalli)
Azit Kumar Reddy Thamma  (IND/Vijayawada) Azmeera Chandulal  (TDP/Warangal) B. Bhaskar Benny  (IND/Secunderabad) B.David  (IND/Secunderabad)
B.L.Satish Mahajan  (AIRJP/Siddipet) B.N.Adinarayana Gupta  (IND/Hindupur) B.Raghava Reddy  (IND/Kurnool) Baddam Bal Reddy  (BJP/Hyderabad)
Baddam Narsimha Reddy  (INC/Miryalguda) Bala Nageswara Rao Chigurupati  (IND/Vijayawada) Bandaru Dattatreya  (BJP/Secunderabad) Bangi Sudarshan  (IND/Anantapur)
Banka Kondaiah  (SP/Ongole) Banoth Bikna  (IND/Khammam) Battu Ramchandraiah  (BSP/Nalgonda) Beeram Mahesh Chander  (SHS/Hyderabad)
Beerapu Ram Mohan Reddy  (SAP/Secunderabad) Bejjam Rajesh Putra (B.R.P.)  (BSP/Eluru) Belagalla Ramesh Babu  (IND/Anantapur) Bellam Singaiah  (IND/Ongole)
Bhagvan Das  (IND/Hyderabad) Bhuma Nagi Reddy  (TDP/Nandyal) Bijji Ramu  (SHS/Secunderabad) Boddapalli Nageswara Rao  (IND/Amalapuram)
Bojja Bixamaiah  (IND/Warangal) Bokka Prabhakar  (RJD/Hanamkonda) Bolla Bulli Ramaiah  (TDP/Eluru) Borra Subbareddy  (IND/Ongole)
Botcha Satyanarayana  (INC/Bobbili) Boya Narasimhulu  (IND/Hindupur) Boya Prasad  (IND/Rajahmundry) Boyina Boyina Srisiva Venkata Satyanarayana  (IND/Machilipatnam)
Buddula Srinivasulu  (IND/Nagarkurnool) Buduru Swarnalatha  (CPI (M)/Nellore) C. Bhagya Rekha  (IND/Medak) C. Peddanna  (IND/Anantapur)
C. Suguna Kumari  (TDP/Peddapalli) C.Manik Rao  (JTP/Medak) C.R. Eswara Moorthy  (RJD/Chittoor) C.Venkata Subba Reddy  (AJBP/Cuddapah)
Chada Suresh Reddy  (TDP/Hanamkonda) Chalavadi Guravaiah  (RPP/Narasaraopet) Chandrasekhar  (IND/Kurnool) Channareddy Narsimharao  (IND/Ongole)
Chebrolu Yesupardha  (ANP/Bapatla) Chennamaneni Vidyasagar Rao  (BJP/Karimnagar) Chenthati Ramaiah  (IND/Nellore) Cherupalli Seeta Ramulu  (CPI (M)/Miryalguda)
Chidipiralla Adinarayana Reddy  (IND/Cuddapah) Chinnakonda Reddy Kokatam  (IND/Cuddapah) Chintha Mohan  (INC/Tirupathi) Chollangi Venu  (BSP/Kakinada)
D.Maheswara Raju  (SAP/Rajampet) D.V.Subba Rao  (BJP/Visakhapatnam) Daggumati Balakotaiah  (IND/Ongole) Daida Lingaiah  (IND/Miryalguda)
Damidi Reddy Surendra  (IND/Nalgonda) Danda Lingaiah  (IND/Khammam) Darapaneni Chennaiah  (IND/Ongole) Dayana Ramakrishna  (IND/Rajahmundry)
Devadas Siripurapu  (SJP(R)/Vijayawada) Devarapaga Bangaraiah  (IND/Nagarkurnool) Dhanasegharan.V  (IND/Chittoor) Dharmana Prasada Rao  (INC/Srikakulam)
Dr. A.Harinath Reddy  (BJP/Rajampet) Dr. M.V.Lakshmi Reddy  (IND/Cuddapah) Dr. Mallikarjun  (INC/Mahabubnagar) Dr. Manda Jagannath  (TDP/Nagarkurnool)
Dr. N. Sivaprasad  (TDP/Tirupathi) Dr. Nimmatota Venkateshwarlu  (RJD/Siddipet) Dr. T. Kalpana Devi  (INC/Warangal) Dr.Mallu Ravi  (INC/Nagarkurnool)
Dr.Parakala Prabhakar  (BJP/Narasapur) Dr.S. Balu  (BJP/Nagarkurnool) Dr.S.Venugopala Chary  (TDP/Adilabad) E.P.A. Rasheed  (IND/Secunderabad)
E.V. Narsimha Chary  (SAP/Hyderabad) Eswara Rao Yelamanchili  (IND/Vijayawada) Eswarrao Duggineni  (LS/Hindupur) Eswarudu Kollabattula  (IND/Narasapur)
G.Venkata Swamy  (INC/Peddapalli) Gaddam Arundhati  (SP/Nellore) Gajula Ramu  (IND/Ongole) Gandham Pedda Rasi Reddy  (IND/Nandyal)
Gandham Sivakantha Reddy  (IND/Nandyal) Ganesuni Rathaiah Chowdary  (BJP/Bapatla) Gangareddy Gaddam  (TDP/Nizamabad) Gangula Prathapa Reddy  (INC/Nandyal)
Ganni Baburao  (IND/Eluru) Ganta Babu  (IND/Medak) Ganta Narsimhamurty  (IND/Narasapur) Ganta Satyanarayana Reddy  (IND/Secunderabad)
Ganti Mohana Chandra Balayogi  (TDP/Amalapuram) Gelli Mallikharjuna Rao  (IND/Bapatla) Girajala Venkata Swamy Naidu  (BJP/Rajahmundry) Gnanendra Reddy.M  (INC/Chittoor)
Golkonda Yadaiah  (IND/Hyderabad) Gopagani Narasaiah  (IND/Khammam) Gopala Krishna Thota  (TDP/Kakinada) Gopalreddy Gurijala  (IND/Cuddapah)
Gopichand Narra  (AJBP/Machilipatnam) Gorle Vinod Chand  (IND/Bhadrachalam) Gottipati Peda Janardhana Rao  (IND/Narasaraopet) Gugulothu Jethuram  (IND/Warangal)
Gummi Bakka Reddy  (IND/Nalgonda) Gunda Tirupathaiah  (IND/Miryalguda) Gundeboina Satyanarayana  (SP/Guntur) Gunipati Ramaiah  (TDP/Rajampet)
Gunti Ramesh  (IND/Karimnagar) Guntuboyana Narayana Rao  (SP/Visakhapatnam) Gurujada Beeraiah Yadav  (SP/Medak) Gurunadha Rao Gudivada  (INC/Anakapalli)
H.B.Chettri  (AIRJP/Secunderabad) Hanumantha Rao Gogulamudi  (SHSP/Bapatla) Hanumanthrao.V  (INC/Nalgonda) Indireddy Thimma Reddy  (SAP/Cuddapah)
Indra Sena Reddy Nallu  (BJP/Nalgonda) J. Bheemalingaiah  (IND/Anantapur) Jadi Narsaiah  (IND/Adilabad) Jai Ramesh Dasari  (TDP/Vijayawada)
Jalapu Ram Reddy  (IND/Miryalguda) Jampani Brahmaiah  (IND/Bapatla) Janaki Prasad  (BSP/Nellore) Janardhana Reddy Nedurumalli  (INC/Bapatla)
Janga Reddy Pinninti  (JTP/Nalgonda) Janga Reddy.C  (BJP/Warangal) Jannu Odelu  (IND/Peddapalli) Jayakar Dasari  (IND/Ongole)
Jayalakshmi Yalamarthi  (BJP/Eluru) Jude  (IND/Hyderabad) Juttukonda Satyanarayana  (BJP/Miryalguda) K. Chandra Shekhar  (IND/Hyderabad)
K. Kishan  (IND/Hyderabad) K.Bhaskara Reddy  (IND/Kurnool) K.E.Krishnamurthy  (TDP/Kurnool) K.Prabhakar  (IND/Tirupathi)
K.Ramakrishna  (CPI/Anantapur) K.S.Gansesh Rao  (IND/Secunderabad) K.S.R.Murthy  (INC/Amalapuram) K.S.Ratnam  (TDP/Hyderabad)
K.V.S. Narayana  (IND/Narasapur) K.V.Sathya Bhushan  (IND/Hanamkonda) K.Venkataswamy  (BJP/Kurnool) Kabbireddy Medikonda  (BJP/Narasaraopet)
Kadiyala Ramamohana Rao  (IND/Eluru) Kaikala Satyanarayana  (TDP/Machilipatnam) Kalavakuri Malakondaiah  (IND/Ongole) Kamal Kumar B.P  (BSP/Vijayawada)
Kamaluddin Ahmed M.  (INC/Hanamkonda) Kameswara Rao Dodda  (IND/Machilipatnam) Kamineni Koteswararao  (IND/Tenali) Kandru Prasad Rao  (IND/Bapatla)
Kandula Rajamohana Reddy  (TDP/Cuddapah) Kannam Raghu  (BSP/Peddapalli) Kanthaiah.S  (BSP/Nizamabad) Kanumilli Venkanna Dora  (IND/Rajahmundry)
Kanumuru Bapi Raju  (INC/Narasapur) Karreddula Kamala Kumari  (INC/Bhadrachalam) Karupothala Balakondaiah  (BJP/Nellore) Katamraju Yaram  (IND/Vijayawada)
Katkam Yadagiri  (BSP/Hanamkonda) Kavuru Sambasiva Rao  (INC/Machilipatnam) Kechela Ranga Reddi  (IND/Bhadrachalam) Keshava Rao  (INC/Nizamabad)
Kinjarapu Yerrannaidu  (TDP/Srikakulam) Kiran Kumar.M  (IND/Chittoor) Koduri Sreeramulu  (IND/Eluru) Kollu Venkata Subbaiah  (IND/Ongole)
Kondapalli Guravaiah Naidu  (BJP/Ongole) Kondapalli Pydithalli Naidu  (TDP/Bobbili) Konijeti Rosaiah  (INC/Narasaraopet) Kotapati Venkata Krishnaiah  (IND/Rajampet)
Kothamiddela Raghurami Reddy  (IND/Cuddapah) Kothapalli Subbarayudu (Pedababu)  (TDP/Narasapur) Kotla Vijaya Bhaskara Reddy  (INC/Kurnool) Kottepaka Prabhaker Madiga  (IND/Warangal)
Koyyalamudi Venkataratnam  (IND/Eluru) Krishna Reddy U.V.  (IND/Hindupur) Krishnamraju U.V.  (BJP/Kakinada) Kurasam Subba Rao  (IND/Bhadrachalam)
L.Muralidhar  (IND/Medak) Lakkireddy Sudhakara Reddy  (IND/Cuddapah) Lal Jan Basha S.M.  (TDP/Guntur) Laxma Reddy Kichannagari  (INC/Hyderabad)
Lgandula Ramana  (TDP/Karimnagar) Lingaiah Kasipeta  (BJP/Peddapalli) Lingam Radha Krishna  (IND/Nandyal) M. Chandrasekhara Reddy  (IND/Ongole)
M. Durgaprasad  (IND/Rajahmundry) M.Adil Basha  (IND/Anantapur) M.Baga Reddy  (INC/Medak) M.Pandu Yadav  (RJD/Secunderabad)
M.V.V.S. Murthi  (TDP/Rajahmundry) M.Venkataramudu  (IND/Anantapur) M.Venugopal Reddy  (IND/Kurnool) Madhavarapu Nagendra  (IND/Ongole)
Maganti Sitarama Swamy  (IND/Eluru) Maganti Venkateswara Rao (Babu)  (INC/Eluru) Magunta Sreenivasulu Reddy  (INC/Ongole) Makkena Chandramouli  (IND/Ongole)
Mallipudi Mangapathi Pallamraju  (INC/Kakinada) Malyala Rajaiah  (TDP/Siddipet) Manohar  (IND/Chittoor) Marri Nehemiah  (IND/Miryalguda)
Mattegunta Samuel  (IND/Ongole) Mattupalli Venumadhav  (IND/Nellore) Mekala Nageshwar Rao  (IND/Miryalguda) Meneni Satyanarayana Rao  (INC/Karimnagar)
Moguluri Soma Chary  (IND/Warangal) Mohammed Hussain  (IND/Hanamkonda) Mohan Rao Golla  (ANP/Amalapuram) Mohd. Waheed Ahmed  (BSP/Medak)
Mokkapati Veeraraghavulu  (IND/Guntur) Molathrati Lakshmaiah  (IND/Nellore) Mukkamalla Chandra Sekhar Reddy  (IND/Nandyal) Muralisankar Tata  (IND/Guntur)
Murla Yerrayya Reddy  (IND/Bhadrachalam) Murthy Nainalasetty  (CPI(ML)(L)/Kakinada) Muvva Venkatrao  (IND/Guntur) N. Pera Reddy  (IND/Ongole)
N.A. Krishna  (BJP/Siddipet) N.Dasaratha  (IND/Secunderabad) N.P.Venkateswara Chowdary  (BJP/Chittoor) N.Ramlingam  (IND/Siddipet)
N.Venkataswamy  (BJP/Tirupathi) N.Visweswara Reddy  (IND/Cuddapah) Nadendla Bhaskar Rao  (INC/Khammam) Nagarjuna Rao Vemuri  (BJP/Machilipatnam)
Nagarjunacharya Muppalla  (BSP/Guntur) Nagendra Prasad Kadiri  (BJP/Cuddapah) Nagulapalli Mallesha  (IND/Hyderabad) Nalluri Subba Rao  (IND/Vijayawada)
Nandigam Vishnu  (AJBP/Vijayawada) Navin Babu Dayyala  (IND/Eluru) Netavath Ramdas  (IND/Adilabad) Nuthanakalva Ramakrishna Reddy  (TDP/Chittoor)
P. Ganganna  (IND/Rajampet) P. Keshan Reddy  (IND/Hyderabad) P.Chandra Sekhar Reddy  (NTRTDP(LP)/Rajampet) P.Raja Ram Shastri  (ABRRP(P)/Secunderabad)
P.S.Anjaneyulu  (RPP/Machilipatnam) P.Shiv Shanker  (INC/Tenali) P.Subbarayudu  (IND/Cuddapah) P.V.Chalapathi Rao  (BJP/Anakapalli)
P.V.Rajeswar Rao  (INC/Secunderabad) Padam Yadagiri  (IND/Secunderabad) Padmanabha Reddy Chintam  (IND/Ongole) Pakala Devadanam  (IND/Hanamkonda)
Panabaka Lakshmi  (INC/Nellore) Panchakatla Venkata Subba Rao  (IND/Guntur) Papasani Prasad  (IND/Ongole) Pari Ananda Rao  (IND/Tirupathi)
Parre Naveen Roy  (IND/Ongole) Patibandla John Paul  (IND/Ongole) Patlolla Manik Reddy  (TDP/Medak) Pentapati Chandrasekhararao  (IND/Kakinada)
Pitta Sahadevudu  (IND/Kakinada) Pollakayala Vijayanand  (IND/Bapatla) Ponnapati Koteswara Reddy  (IND/Narasaraopet) Ponnuru Krishna Murthy  (IND/Ongole)
Poosa Srinivas  (SHS/Nalgonda) Prabhakara Reddy  (IND/Kurnool) Pradeep Kumar Dev Vyricherla  (INC/Parvathipuram) Puli Sreenivasulu Reddy  (IND/Ongole)
Pullaiah Chagalamarry  (IND/Cuddapah) Purella Ramulu  (BSP/Karimnagar) R.Anjaneyulu Sagar  (IND/Mahabubnagar) R.David  (BSP/Kurnool)
Raghunadha Babu Yadlapati  (BJP/Tenali) Rajamohan Reddy Mekapati  (TDP/Ongole) Rajarao Gollepalli  (IND/Kakinada) Rajasekhara Babu Salagala  (BSP/Bapatla)
Rajendra Kumar  (SJP(R)/Hyderabad) Rama Chandrudu Yerramsetty  (IND/Rajampet) Ramaiah Sode  (CPI/Bhadrachalam) Ramapulla Reddy Erigela  (IND/Kurnool)
Ramchander Naik Islavath  (IND/Miryalguda) Rangappa Naidu  (IND/Kurnool) Ravindra Naik Dharavath  (BJP/Khammam) Rayapati Sambasiva Rao  (INC/Guntur)
Reddy Venkata Sambasivarao  (IND/Guntur) Regalagadda Sanjeevaiah Yadav  (BSP/Ongole) Rokkala Ravikumar  (IND/Narasapur) Ronda Seetharami Reddy  (IND/Ongole)
S. Iqbal Singh Walia  (IND/Hyderabad) S. Rajasekhar  (IND/Hindupur) S.Gangadhar  (INC/Hindupur) S.Jaipal Reddy  (JD/Mahabubnagar)
S.Ramachandra Reddy  (TDP/Hindupur) Saidaiah Kota  (TDP/Narasaraopet) Sangamreddy Surappadu  (IND/Visakhapatnam) Sanneboina Venkateswarlu  (IND/Ongole)
Sarada Tadiparthi  (TDP/Tenali) Sarangapani Sailendra Babu  (IND/Cuddapah) Satyamsetti Narayana Rao  (IND/Rajahmundry) Satyavathi Somu  (IND/Bobbili)
Setti Lakshmanudu  (NTRTDP(LP)/Bhadrachalam) Shahina Alladin  (IND/Nalgonda) Shaik Rafi  (IND/Ongole) Shaik Rasheed  (IND/Ongole)
Shaik Salam  (IND/Rajampet) Singam Venkatarami Reddy  (IND/Nandyal) Singam Venkateswar Reddy  (IND/Nandyal) Singamala Rani Ratnamala  (BSP/Mahabubnagar)
Sirikonda Madusudana Chary  (NTRTDP(LP)/Hanamkonda) Sirikonda Sambaiah  (IND/Peddapalli) Sleeva Galleli  (IND/Secunderabad) Smt. Anjani Devi Pamudurthi  (BJP/Hindupur)
Smt. Aruna Chandra  (IND/Khammam) Smt. Vijaya Lakshmi Vaggala  (IND/Vijayawada) Smt.S. Chandi Bai  (AIRJP/Hyderabad) Smt.Vidya Chennupati  (IND/Vijayawada)
Soma Rajanna  (MCPI(S)/Warangal) Sooram Gangareddy  (IND/Adilabad) Sreedhar Reddy Namireddy  (TGPP/Miryalguda) Srinivasa Rao Maddukuri  (IND/Bapatla)
Subbarami Reddy.T  (INC/Visakhapatnam) Subbarayudu Thombavarapu  (IND/Rajampet) Subramaheswara Rao Yanduri(Mani)  (IND/Machilipatnam) Sultan Salahuddin Owaisi  (AIMIM/Hyderabad)
Suravaram Sudhakar Reddy  (CPI/Nalgonda) Suryanarayanareddy Erigela  (IND/Kurnool) Swamy  (IND/Hyderabad) Syed Jaffar Ali Khan  (BJP/Nandyal)
T.Rajeshwari  (IND/Nalgonda) T.V.Satyanarayana Reddy  (INC/Rajahmundry) Tammineni Jaganmohanarao  (IND/Srikakulam) Thammineni Veerabhadram  (CPI (M)/Khammam)
Tholu Ramakoteswara Rao  (IND/Bapatla) Thummala Praful Ram Reddy  (IND/Secunderabad) Thupakula Venkateswara Rao  (IND/Nandyal) Umamaheswara Rao Kommabathula  (BJP/Amalapuram)
Ummareddy Venkateswarlu  (TDP/Bapatla) Upender Reddy Vallepu  (MCPI(S)/Hanamkonda) Upendra Parvathaneni  (INC/Vijayawada) Uyika Mutyalu  (IND/Parvathipuram)
Vadakattu Nehru  (IND/Kakinada) Vadde Ramakrishna Prasad  (BJP/Vijayawada) Vaddimukkala Sreenivasarao  (IND/Ongole) Vannala Sreeramulu  (RJD/Warangal)
Varagamreddy Subba Reddy  (IND/Rajampet) Vardhanapu Sundarrao  (IND/Narasapur) Vasireddy Varada Rama Rao  (BJP/Bobbili) Veluri Kesava Chowdari  (BJP/Anantapur)
Venkata Subbaiah Kale  (IND/Ongole) Venkata Surya Raghunadha Varma Poosapati  (IND/Bobbili) Venkateswara Chowdary Guntupalli  (IND/Ongole) Venna Rajamallu  (IND/Peddapalli)
Vijaya Ramaraju Setrucharla  (TDP/Parvathipuram) Vipparla Koteswararao  (IND/Guntur) Vishnu Prakash Bajaj  (BJP/Adilabad) Viswanatha Reddy.A  (IND/Chittoor)
Y.S.Rajasekhar Reddy  (INC/Cuddapah) Yedu Kondalu P.V  (IND/Vijayawada) Yellaiah Nandi  (INC/Siddipet) Yerra Johnson  (IND/Miryalguda)
Yerupula Samaiah  (IND/Siddipet) Yetra Tirumala Reddy  (IND/Bapatla)

HyperLink HyperLink