About Us

Guestbook

Get Involved

 Support Us

Work With Us

Blog

                                                
Locate your Constituency Find your Party  Search by      
Lok Sabha Election Vidhan Sabha Election Constituency Map Polling Stations List Constituency Profiles
Select Election in Maharashtra
Bookmark and Share
Connect with Us
Skip Navigation Links
Join Empowering India Blog
EI on Facebook
EI on Twitter
Subscribe to Empowering India Group 
Email:     
Visit this group
Political Analysis
Skip Navigation Links
Election Results and AnalysisExpand Election Results and Analysis
Know Your MLA and MPExpand Know Your MLA and MP
Know Your CandidateExpand Know Your Candidate
Build Query
Empowering Maharashtra
Skip Navigation Links
Official Web Sites
Skip Navigation Links
Liberty Initiatives
Skip Navigation Links
In Defence of Liberty
Empowering India
Miracle of Democracy
Right to Property
Civil Society Initiatives
 
Maharashtra Assembly Election 1999
Candidate List in Maharashtra - IND
 
A. Sattar A. Nabi  (Sillod) Aabid Husen Jahid Husen  (Wani) Aanna Dattu Desai  (Ichalkaranji)
Aarikar Durgesh Kisan  (Saoli) Abdul Bijlee Khan  (Ratnagiri) Abdul Kayyum Sultan Momin  (Chinchpokli)
Abdul Rahim Abdul Karim  (Shahade) Abdul Samad A. Karim  (Nanded) Abdule Janardhan Yadav  (Karjat)
Ad. Ganpati Rau Kamble (Washikar)  (Sangrul) Adil Ahmad Jalil Ahmad  (Kamptee) Adv. Amin Solkar  (Chinchpokli)
Adv. Amte Krishna Govindrao  (Chandrapur) Adv. Anilkumar P. Fule  (Nagpur North) Adv. Arvind Haribhau Pathade  (Deolali)
Adv. Barbhai Deepak Vidyadhar  (Pune Cantonment) Adv. Chandrakant Shrikrishna Mendki  (Kalyan) Adv. Govind Bauroji Bhendarkar  (Brahmapuri)
Adv. Kamble D.D.  (Ulhasnagar) Adv. Khabade Anandrao Ramachandra  (Vadgaon) Adv. Mogare Vijay Ganpatrao  (Chandrapur)
Adv. Rajaram Shankar Waghmare  (Her) Adv. Shrirang Khadse  (Wardha) Adv. Suresh Uddhaorao Shinde  (Nagpur South)
Adv. Talwekar Prabhakar Shankarrao  (Wardha) Adv. Vidhyadhar Vinayak Mathne  (Pulgaon) Adv.Dadmal Prabhakar Mahaguji  (Chimur)
Advocate Borale Nitin Pundlik  (Trombay) Advocate Subhash Narhar Godse  (Pune Cantonment) Afjal Khan Shobha Khan  (Erandol)
Agalave Dattatray Tukaram  (Ichalkaranji) Aglawe Vijay Nagorao  (Hinganghat) Agnihotri Nirmalkumar  (Andheri)
Ahire Vijay Sukdev  (Jalgaon) Ahirerajendra Waman  (Nandgaon) Ahmed Ali Suleman Khatri  (Mumbadevi)
Ajabale Satyavan Namdeo  (Adyar) Alegaonkar Bhagwanrao Madhavrao  (Nanded) Alhat Dadabhau Ramchandra  (Karjat)
Ambhore Dilip Keshavrao  (Savner) Anandprakash Ramashankar Gupta  (Ramtek) Anant Gharad  (Nagpur West)
Andekar Ramakant Ranoji  (Bhavani Peth) Andhare Mahadeo Abhiman  (Paranda) Anil Balkrishna Gondane  (Walgaon)
Anil Devidas Garad  (Akola) Anil Sambhaji Shinde  (Man) Anna Durai Anga Muttu  (Mulund)
Ansari Asgar  (Malbar Hill) Ansari Mukhtar A.A.Sattar  (Bhiwandi) Ansari Suhail Ahmad Shabbir.  (Nagpur West)
Apparao Dhanaji Waghmode  (South Solapur) Arab Aslambin Talabsaheb  (Ausa) Arunkaka Balbhim Jagtap  (Ahmednagar South)
Asane Ashok Harishchandra  (Sangamner) Ashok Alias Bhausaheb Mate  (Badnera) Ashok Ganpat Palkhe Alise Sutar  (Bhavani Peth)
Ashok Harinarayan Gupta  (Ambegaon) Ashok Kisanlal Bhaiyya  (Brahmapuri) Ashok Patil Dongaonkar  (Gangapur)
Ashok Sambhaji Kasavkar  (Kandivali) Ashokbhai Vasudeo Dhulkar  (Dhule) Ashrafali Aminsab Choudhari  (Solapur City South)
Avichal Nivrutti Dhiwar  (Bopodi) Babarao Parchake (Guruji)  (Kelapur) Babasaheb Yeshwantrao Patil  (Shahuwadi)
Babubhai Bhawanji  (Matunga) Badamrao Lahurao Pandit  (Georai) Badshah Shah Akbar Israrul Cablewala  (Nehrunagar)
Bagul Gulabrao Waman  (Amalner) Bagul Ramchandra Yawaji  (Kalvan) Bahirav Madhavrao Sankarrao  (Aurangabad West)
Balaram (Don) Vithal Mhatre  (Bhiwandi) Balasaheb Alias Arun Yashwant Kulkarni  (Tasgaon) Bale Baswaraj Madhavrao  (Her)
Bali Rameshkumar Manoharlal  (Kamptee) Balki Shridhar Sitaram  (Chandrapur) Bande Anjanabai Viswanath  (Parner)
Bane Subhash Shantaram  (Sangameshwar) Banpurkar Ramesh Vitthalrao  (Brahmapuri) Bansod Pradip Nilkanthrao  (Chandur)
Bansode Ashok Ganpati  (Kaij) Bapu Jagdhane  (Ghatkopar) Barde Machindranath Surybhan  (Baglan)
Barev Balshiram Mahadu  (Junnar) Barfe Suresh Anandrao  (Pathardi) Bari Arun Sonu  (Shirpur)
Baviskar Jagannath Tulshiram  (Chopda) Beg Abdul Rajjak Abdul Hamid  (Junnar) Begal Digambarrao Murlidhar  (Karmala)
Belekar Dewanand Maroti  (Nagpur North) Bhagat Bharat Ragho  (Khalapur) Bhagwat Laxman Kanade  (Deolali)
Bhagwat Pandharinath Borade  (Parvati) Bhai Datta Patil  (Alibag) Bhalerao Suresh Pandurang (S.P.)  (Deolali)
Bhalerao Ushatai Damodhar  (Yavatmal) Bhandare Devppanna Baburao  (Shirol) Bhangare Sanjay Haribhau  (Nagar-Akola)
Bharaskar Baburao Mahadeo  (Karjat) Bharmal Dilip Budha  (Nagar-Akola) Bharmu Subrao Patil  (Chandgad)
Bharne Hiraman Keshao  (Wani) Bhaskar Deepak Mahadev  (Chandwad) Bhaskar Keshao Mamidwar (Bhaskar Mama)  (Umarkhed)
Bhaskar Patil Pere  (Gangapur) Bhave Suresh Namdeorao  (Daryapur) Bhawarsingh  (Mumbadevi)
Bhawarsingh Purohit  (Mumbadevi) Bhirad Balmukund Pandurangji  (Borgaon Manju) Bhoi Hiralal Babulal  (Amalner)
Bhola Jangluji Badhel  (Nagpur North) Bhosale Arun Dhanaji  (Satara) Bhoyar Arun Lahanu  (Bhadrawati)
Bhujang Alias Manoj Laxman Magare  (Aurangabad West) Binzade Vishnu Barku  (Tirora) Bombarde Rajkumar Dhannuji  (Gondia)
Bongade Anil Babarao  (Hinganghat) Borkar Dhiraj Murlidhar  (Nagpur North) Bure Deoram Madhorao  (Umred)
C.K.Shirsat (A) Nanasaheb Chaskar  (Shivadi) Chafale Sheshrao Shamraoji  (Kalmeshwar) Chalak Manohar Chimaji  (Georai)
Challsgaokar Prakash Gulabrao  (Yavatmal) Chandmare Anurath Tataram  (Latur) Chandrakant Damodhar Handore  (Chembur)
Chandrakant Dhondu Bhovad  (Mumbadevi) Chandrakant Wairkar (Master)  (Parel) Chandrashekhar M.Shetty  (Bhandup)
Changare Shivprakash Baldeoji  (Chalisgaon) Chaudhari Anandrao Badu  (Dindori) Chaudhari Durwas Somaji  (Umred)
Chaudhari Santosh Chhabildas  (Bhusawal) Chaukhande Purushottam Madhukarrao  (Akot) Chavan Arvind Bajirao  (Badnapur)
Chavan Arvind Ganeshlal  (Kinwat) Chavan Maruti Sakharam  (Sheogaon) Chavan Sanjay Kantilal  (Baglan)
Chavan Sewaram Mopa  (Medshi) Chavan Sonaba Anaji Alias Bhausaheb Chavan  (Bopodi) Chetan Nathu Bagul  (Sindkheda)
Chhotu Hiraman More  (Chalisgaon) Chirakel Sunny Vargis  (Kurla) Chitale Laxmanrao Anandrao  (Ahmednagar South)
Chopkar Mulchand Tulsiram  (Tumsar) Chougule P.H.  (Worli) Col. Gulabrao Jadhav  (Bopodi)
D. M. Gaikwad  (Borivali) Dabhade Kishor Govindrao  (Shirpur) Dada Jadhav  (Purandhar)
Dadarao Kisanrao Uike  (Arvi) Dagdu Tukaram Chaudhari  (Bhusawal) Dahatre Suryaprakash Bhagwanrao  (Medshi)
Dahiwal Dnyandev Sadashivrao  (Aurangabad West) Daphare Pandurang Vithobaji  (Pulgaon) Darawajkar Bashir Gulmahammad  (Chandgad)
Darekar Shridhar Jakhuji  (Ahmednagar South) Datta Babu Jadhav  (Vadgaon) Datta Nar  (Vasai)
Dawande Sunil Ramkisan  (Morshi) Daware Ashokrao Bapurao  (Kalmeshwar) Dayaram Sanu Kale  (Melghat)
Deepak Kishanrao Kanekar  (Latur) Derkar Satish Janardhan  (Wani) Desai Sampat Gajanan  (Chandgad)
Desai Sanjiv Ganpat  (Mazgaon) Deshmukh Ambadas Govindrao  (Wardha) Deshmukh Annasaheb Sambhajirao  (Paranda)
Deshmukh Balajirao Gopalrao Alias Babasaheb Gorthekar  (Bhokar) Deshmukh Deelip Vithalrao  (Kalamnuri) Deshmukh Madhavrao Vishwanath  (Mukhed)
Deshmukh Pradeep Dhondiram  (Chausala) Deshmukh Sanjay Uttamrao  (Digras) Deshmukh Satish Baburao  (Walgaon)
Deshmukh Subhash Bhika  (Erandol) Deshpande Sanjay Sawaji  (Mulund) Devichand Digambarrao Ambure  (Parbhani)
Devidas Mude  (Umarkhed) Devkant Suryakant Maruti  (Patan) Dhande Tanaji Yamaji  (Beed)
Dhatrak Jagannath Murlidhar  (Nandgaon) Dhavare Dharmadeo Kondiba  (North Solapur) Dhobale Pandurang Dattatraya  (Mangalvedhe)
Dhokane Sahadeo Haribhau  (Jalamb) Dhole Digamber Munjaji  (Mudkhed) Dhole Pandurang Ramkrushna  (Chandur)
Dhonde Sominath Janardan  (Ashti) Dhote Madhukar Vithoba  (Kalmeshwar) Dhumal Shankar Narayan  (Shivajinagar)
Dhutadmal Sanjay Jayram  (Maval) Dighore Yashwant Zinguji  (Brahmapuri) Dilip Keshaorao Nehare  (Ralegaon)
Dilip Shripat Jadhav  (Ghatkopar) Dilip Tanbaji Kamble  (Kalmeshwar) Dilshadshaha Bismillashaha  (Khamgaon)
Dindayal Kacharu Deshbhratar  (Adyar) Diwakar Gondane  (Borivali) Dnyandev Shankar Atole  (Daund)
Dnyanoba Narayanrao Dabhade  (Parbhani) Dnyosho Alies Kondekar Vijayprakash Anant  (Latur) Doiphode Govardhan Janardhan  (Kandhar)
Dongre Vishwanath Munsi  (Amgaon) Dr Nalavade Mahadeo Dedasaheb  (Khatav) Dr Rajkumar Hari Pol  (Man)
Dr. Patil Sanjiv Krishnarao  (Parola) Dr. Anil Gopalrao Warhade  (Walgaon) Dr. Anil Keshavrao Kanhe Pimprikar  (Kalamnuri)
Dr. Arvind Wasudeo Kolte  (Malkapur) Dr. B.R. Mahodaya Shrinath Jagannath  (Wardha) Dr. Bhamare Suresh Tulshiram  (Dhule)
Dr. Dilip Atmaram Kharat  (Chikhli) Dr. Puntambekar Shirish Ramkrishna  (Vadgaon) Dr. Rajendra Ramchandra Jadhav (M.S.)  (Deolali)
Dr. Suresh Bahusaheb Thakare  (Achalpur) Dr. Vhatkar Rajendra Bhujangrao  (North Solapur) Dr.Ajit Laxman Malusare  (Bhandup)
Dr.Dinkar Jaybhaye  (Kandhar) Dr.Gajbe Rameshkumar Baburaoji  (Chimur) Dubey Hariom Bhajanlal  (Haveli)
Dudhnag Bharatsingh Thukelsingh  (Amgaon) Durgadas Kisandas Rathod (Maharaj)  (Mangrulpir) Edke Pandurang Waghoji  (Pusad)
Faujdar Fakuram Jaiswar  (Dadar) Fernandis Steven  (Bandra) Gadakh Shivaji Gulab  (Ahmednagar North)
Gadiya Sanjay Pukhraj  (Maval) Gaikwad Bhimrao Pandurang  (Bopodi) Gaikwad Dnyanoba Ramsen  (Gangakhed)
Gaikwad Gangadhar Nagorao  (Biloli) Gaikwad Kisan Bhimaji  (Karjat) Gaikwad Kundlik Anna  (Paranda)
Gaikwad Mahindra Kisan  (Jaoli) Gaikwad Namdeo Rama  (Kandhar) Gaikwad Nilkanth Keshavrao  (Nilanga)
Gaikwad Pramod Ramchandra  (North Solapur) Gaikwad Ravindra Dadarao  (Omerga) Gaikwad Sanjay Babasaheb  (Haveli)
Gaikwad Sanjay Rambhauji  (Buldhana) Gaikwad Sanjayasinh Shamraoji  (Shahuwadi) Gaikwad Shivshankar Krishnaji  (Omerga)
Gaikwad Suresh Amrita  (Omerga) Gaikwad Suresh Kashinath  (Deolali) Gaikwad Umaji Pandurang  (Omerga)
Gajanan (Gaja) Sadanand Pednekar  (Dadar) Gajanan Chavan  (Hadgaon) Ganar Milind Wasudeorao  (Umred)
Gandhi Asaram Harikisan  (Jalamb) Ganesh Balu Shirke  (Mangaon) Ganeshkar Nanda Eknath  (North Solapur)
Gangode Ramchandra Pandurang  (Dindori) Gangurde Vasudeo Namdeo  (Nandurbar) Ganpat Narayan Patade  (Devgad)
Garatkar Pradeep Prabhakar  (Indapur) Garje Dnyandeo Kisan  (Pathardi) Gawai Kundalik Kachuruji  (Sindkhedraja)
Gawali Vishnu Babaji  (Panvel) Gawande Krishnarao Kashirao  (Murtajapur) Gawande Nana Pandurangji  (Kalmeshwar)
Gawli Murlidhar Vishwanath  (Mudkhed) Gedam Gulabrao Hiraman  (Kelapur) Gend Sadashiv Namu  (Sangole)
Ghandant Sitaram Chimaji  (Gangakhed) Gharat Dilip Ramdas  (Panvel) Ghate Chandrakant Nagorao  (Mukhed)
Ghodake Jaising Tukaram  (Karjat) Ghode Manohar Bhikaji  (Igatpuri) Ghodke Sukhdeo Shripati  (Kaij)
Ghodke Uttam Tulshiram  (Renapur) Gholap Baban Shankar  (Deolali) Ghorpade Ajit Shankar  (Kavathe Mahankal)
Ghuge Ekanath Ambuji  (Badnapur) Ghuge Jagannathrao Satwarao  (Jintur) Ghule Gopinath Nammdeo  (Sheogaon)
Ghule Jalindar Lahanu  (Sheogaon) Gilche Raghunath Ismail  (Her) Giram Babanrao Balabhau  (Badnapur)
Giridhar Rajesh Shriram  (Nagpur South) Gite Rukminbai Shankarrao  (Kandhar) Gohatre Tulshidas Vyankatrao  (Teosa)
Golhar Ramnath Gahininath  (Sheogaon) Gopalrao Madhavrao Zodge (Nana)  (Ahmednagar South) Gorde Pandharinath Satwaji  (Paithan)
Gore Haribhau Maruti  (Shirdi) Gorte Madhukar Shiodasappa  (Darwha) Govind Prasad Dubey  (Amravati)
Gujar Madhukar Dattu  (Mulshi) Gulhane Someshwar Nagorao  (Badnera) Gundile Ram Sambhajirao  (Her)
Gupta Gaurishankar Rameshwarji  (Pulgaon) Haji Anwar Ahemad Haji Muktyar Ahemad  (Nagpur Central) Haji Anwar Ahmad S/O Haji Mukhtar Ahmad  (Nagpur East)
Hake Suryakant Mukund  (Singnapur) Hangargekar (Patil) Vishwanath Madhavrao  (Mukhed) Hanwate Chandrashekhar Raghoji  (Gangakhed)
Haribhajan Pandurang Shinde Patil  (Aurangabad West) Hendre Mahadeo Asaraji  (Chausala) Hiralal Govinda Yerme  (Armori)
Hire Baliram Jaywanrao  (Dabhadi) Hitendra Vishnu Thakur  (Vasai) Hulle Apaso Bhupal  (Kavathe Mahankal)
Idris (Mamu) Munir Sheikh  (Bhandara) Ingale Chandrakala Ramrao  (Pusad) Ingale Sudamrao Kondiba  (Purandhar)
Inwate Rameshwar Mangal  (Ramtek) Irfan Khan  (Khetwadi) Ithape Bhaskar Dadarao  (Wardha)
J.K. Pol  (Belapur) Jadhav Ankush Namdeo  (Ausa) Jadhav Dnyaneshwar Bhadu  (Erandol)
Jadhav Gangadhar Ganpati  (Nanded) Jadhav Laxmanrao Sahebrao  (Ashti) Jadhav Manohar Gauroji  (Dapoli)
Jadhav Munjaji Vithoba  (Hingoli) Jadhav Pralhad Dunda  (Kalyan) Jadhav Rajendra Jayawantrao  (Purandhar)
Jadhav Ravindra Shripatrao  (Umred) Jadhav Santosh Laxman  (Jaoli) Jadhav Sudhakar Bablaji  (Digras)
Jagdish Prasad Mishra  (Matunga) Jain Rajendra M.  (Belapur) Jaiswal Deepak Shankarlal  (Chandrapur)
Jaiswal Suresh Motilalji  (Wardha) Jaiswal Virendrakumar Kasturchand  (Gondia) Jakkan Nagmani Kisan  (Solapur City North)
Jambhule Chandrakala Narayanrao  (Chimur) Janabandhu Devidas Rajaram  (Nagpur Central) Jangle Rohit Tukaram  (Renapur)
Janjal Shrirangrao Rangnathrao  (Bhokardan) Javanjal Namdeo Assaram  (Georai) Jaybhaye Bhikajibuwa Dhondiba  (Ashti)
Jayna Pandit  (Malad) Jivan Alias Jayesh Eknath Bharamal  (Shahapur) Jogdand Bajrang Shamrao  (Manjlegaon)
Jogdand Fakira Vajnathrao  (Her) Joseph Sebastian Polekar  (Mumbadevi) Joshi Raju Vasantrao  (Chausala)
Kadale Motiram Dagu  (Yevla) Kadam Ashatai Uddhavrao  (Kinwat) Kadam Bharat Baburao (Davari)  (Khanapur Atpadi)
Kadam Shamrao Piraji  (Kavathe Mahankal) Kadam Shivaji Devappa  (Tuljapur) Kadam Sopan Gopal  (Her)
Kadam Vilas Jaysingrao  (Pune Cantonment) Kalani Jyoti Suresh (Pappu)  (Ulhasnagar) Kale Damodhar Laxmanrao  (Chimur)
Kale Khandu Dagu  (Niphad) Kale Tarabai Mahadeorao  (Bhadrawati) Kale Vasantrao Shrimant  (Pandharpur)
Kalokhe Shahurao Bhaurao  (Karjat) Kambale Dharmadas Tukaram  (Pachora) Kambale Vilas Namdeo  (Jaoli)
Kamble Babu Bhanudas  (North Solapur) Kamble Chadrakant Mahadeo  (Naigaum) Kamble Dilip Tanbaji  (Raver)
Kamble Kishor Sudam  (Omerga) Kamble Prakash Sahebrao  (Khanapur Atpadi) Kamble Roopkumar Narayanrao  (Kandhar)
Kamble Sanjay Daryappa  (Jat) Kamble Sanjay Rohidas  (Nilanga) Kamble Saraswatibai Niverti  (Her)
Kamble Shahuraj Vithoba  (Nilanga) Kamble Suresh Sundar  (Kurla) Kamble Trimbak Zetinga  (Her)
Kamble Vaijanath Tukaram  (Gangakhed) Kande Dwarkanath Arjun  (Niphad) Kanodia Ramakant Kesardev  (Matunga)
Kapadi Mahendra Alies Rajan Narayan  (Guhagar) Karad Namdeo Sadashiv  (Niphad) Karande Changdeo Namdeo  (Baramati)
Kardak Ishwar Kisanrao  (Kusumba) Kardile Shivaji Bhanudas  (Ahmednagar North) Karwade Charandas Haridas  (Nagpur North)
Kasabe Dilip Pandurang  (Kalamb) Kasar Eknath Janardhan  (Parvati) Kashibai Prabhakar Khandagale  (Kalamb)
Katare Chadrakant Bala  (Vaijapur) Katekhaye Vilas Ramkrushna  (Adyar) Kathvate Jayantkumar Raghvendra  (Kalamb)
Katkure Balaji Shankar  (Omerga) Kawad Gitaram Narayan  (Parner) Kaware Asaram Haribhau  (Ahmednagar South)
Kazi A. Gafar A. Aziz  (Omerga) Kedar Saenath Vithal  (Pathri) Keram Bhimrao Ramji  (Kinwat)
Kesare Pandurang Krishna  (Shahuwadi) Keshav Tukaram Waghmare  (Parvati) Khade Suresh (Bhau) Dagadu  (Jat)
Khaire Kamalakar Ramling  (Paranda) Khalapure Sampatrao Damodar  (Partur) Khan Javed Nasrullah Khan  (Santacruz)
Khan Khamruddin Haji Jamyat Khan  (Mahim) Khandade Babruwan Ramkrishna  (Ahmedpur) Kharat Balkrushna Bhiku  (Karjat)
Kharat Ravikant Ramesh  (Junnar) Kharde Nandkishor Keshavrao  (Shirdi) Khare Muktabai Shamrao  (Buldhana)
Khillare Chagan Chokhaji  (Hingoli) Khorate Vitthalrao Shivajirao  (Radhanagari) Khoskar Hiraman Bhika  (Dindori)
Kiran Prajapati  (Thane) Kodap Vilas Shamrao  (Gadchiroli) Kokate Bhimrao Bajirao  (Pathri)
Kokate Nandkumar Maruti  (Shrigonda) Kolanchi Kaliyan  (Ambernath) Kolhale Shivaji Nivruti  (Ausa)
Koli Prakash Vishwas  (Shahade) Kowe Purushottam Tanba  (Ralegaon) Kuldeep Pednekar  (Chinchpokli)
Kulkarni Mangesh Baburao  (Gangapur) Kurhade Balasaheb Lobhaji  (Mudkhed) Lale Subhash Parshuram.  (Mahad)
Lalwani Vinod Motilal  (Nandgaon) Lande Madhukar Manaji  (Igatpuri) Laxman Govindrao Surung  (Partur)
Laxman Sakharam Sarkate  (Murtajapur) Lipne Govind Maroti  (Pathri) Lokhande Pravin Vinayak  (Rahuri)
Lokhande Shivshankar Dnyanoba  (Nilanga) Lonare Vishnudas Baburao  (Bhandara) M. Gunashegar Murgan  (Mazgaon)
M.Y. Shinde  (Dharavi) Madan Narayansa Sawale  (Akot) Madavi Balkrishna Mirguji  (Ramtek)
Madavi Kawadu Punjaram  (Ralegaon) Madhav Deshpande  (Dadar) Madhavi Keshorao Mayaram  (Amgaon)
Madhukar Jayvant Phadke  (Daund) Madhukar Kamble (Ghunakikar)  (Vadgaon) Madhukar Shivram Baing  (Sangameshwar)
Mahanubhav Premraj Gangadhar  (Erandol) Mahesh Sudam Kalamkar  (Ahmednagar South) Makwana Ismail Mohammed  (Amboli)
Mali Radhabai Suresh  (Osmanabad) Mallkunaik Malku Limbaji  (Tuljapur) Mane Gulabrao Alias Kiranrao Sampatrao  (Khanapur Atpadi)
Mane Shashikant Baburao  (Shirur) Manik Eknath Pandurang  (Pulgaon) Manikrao Rukkappa Sanbal  (Solapur City South)
Manoj Martandrao Sansare  (Naigaum) Manoj Vitthal Bhalerao  (Akola) Mapari Kishor Gulabrao  (Mehkar)
Marape Ganpat Kisan  (Kelapur) Markad Bapu Shripati  (Indapur) Marotrao Vitthalrao Alias Babu Patil Jait  (Darwha)
Masaram Pradeep Gangaram  (Kelapur) Masood Sayed  (Mumbadevi) Mate Pandurang Daolat  (Kalmeshwar)
Matin Mohammad Qureshi  (Bhandara) Md. Noor Md. Yakub  (Singnapur) Meher Hariji Jairam  (Brahmapuri)
Mehmood Badebapu Sayyad  (Bhavani Peth) Mendes Lazarus  (Mumbadevi) Meshram Gopichand Suryabhanji  (Badnera)
Meshram Laxman Pandurang  (Goregaon) Meshram Laxman Shioram  (Lakhandur) Meshram Padma Trilokkapur  (Lakhandur)
Mhaske Chandrakant Ganpatrao  (Pathardi) Mhaske Yashwant Rama Alias Balasaheb  (Karjat) Milind Ramakant Ekbote  (Shivajinagar)
Mirza Parwej Anwar Beg  (Hinganghat) Mishra Prema Dinesh  (Colaba) Mobinoor Rehman Qureshi  (Akola)
Mogal Malojirao Sadashiv  (Niphad) Mohammad. Inamurahim Mh. Musa  (Pusad) Mohd. Yusuf Shakil M. Suleman  (Darwha)
Mohod Rameshwar Rangrao  (Nagpur West) More Kishanrao Janardhanrao  (Jintur) More Sandipan Sitaram  (Mangalvedhe)
More Vijay Pandit  (Yaval) More Vikram Barku  (Baglan) Mumtazali Sherali  (Darwha)
Muralidhar Maruti Jadhav  (Maval) Murkute Bahabudas Ekanath  (Shrirampur) Murlidhar Rajaramji Nare  (Chandur)
Nadre Sopanrao Begaji  (Basmath) Nagargoje Aambaji Ranba  (Ahmedpur) Nagdeote Sevchandra Shalikram  (Saoli)
Naik Babulal Rupsing  (Akrani) Naik Vishnu Shivnarayan  (Kamptee) Naikwadi Rasul Abdulasaheb  (Miraj)
Nalavade Anandrao Dinkarrao  (Radhanagari) Nale Mandakini Sampatrao  (Saoli) Namdeo Sambhaji Waghmare  (Beed)
Nana Baburao Rathod  (Darwha) Nandeshwar Bhimrao Kisan  (Amgaon) Nandkumar Bhausaheb Zaware  (Parner)
Nandu Najukrao Narote  (Armori) Nanote Motiram Narayan  (Karanja) Nanote Motiram Narayan  (Murtajapur)
Narayan Kashinath Uparkar  (Devgad) Narayanrao Gode  (Wani) Narendrakumar D.Dash  (Kurla)
Naresh Gangaram Navkhare  (Sakoli) Nareti Laxman Zintu  (Amgaon) Narwade Baburao Nathaji  (Aurangabad East)
Nawle Adinath Limbaji  (Beed) Nikhade Devram Ananta  (Shahapur) Nikhade Prakash Rajaram  (Balapur)
Nitin Nagorao Mohod  (Badnera) Noorali Maheboobali Shah  (Washim) Omprakash Alias Bacchu Baburao Kadu  (Achalpur)
P.R. Jaiswal  (Aurangabad West) P.T. Chougule.  (Kagal) Pachare Prakash Hiraman  (Adyar)
Pachpute Baban Jagannath  (Shrigonda) Padghan Ganeshrao Kisanrao  (Kalamnuri) Pagare Pandit Gangaram  (Dabhadi)
Pagare Pandurang Murlidhar  (Niphad) Pailwan Rajesh Prataprao  (Tuljapur) Pajave Ramesh Dhakata  (Rajapur)
Pandharinath Gyanbhau Walunj  (Ambegaon) Pandhre Tukaram Namdeo  (Partur) Parbhau Baban Gawade  (Shirur)
Pardhi Ramachandra Nago  (Shahapur) Parve Arun Baban  (Jalamb) Parwejali Sayyed Tafzuali Sayyed  (Erandol)
Patankar Kishor Jayashingrao  (Patan) Patel Shyamlal Ramabhilash  (Bhiwandi) Pathade Siddharth Astik  (Rajura)
Pathare Sahebrao Maruti  (Nehrunagar) Patil Anil Adgonda  (Sangli) Patil Ashok Balgonda (Sangawadekar)  (Sangrul)
Patil Ashok Yashwant  (Karad North) Patil Avinash Madhav  (Her) Patil Avinash Narayan  (Edlabad)
Patil Babasaheb Yeshawantrao  (Shahuwadi) Patil Balasheb Bhagwant  (Paranda) Patil Bhanudas Bhikaji  (Vaijapur)
Patil Dhairyashil Raosaheb  (Tuljapur) Patil Dharmkumar Deorao  (Nagpur North) Patil Harshwardhan Shahajirao  (Indapur)
Patil Nivrutti Ukha  (Raver) Patil Pandit Shenpadu  (Shahade) Patil Prawin Madhorao  (Nagpur North)
Patil Pundalik Kisan  (Erandol) Patil Sanjay Laxman  (Bhiwandi) Patil Sarala Kiran  (Pachora)
Patil Shahajibapu Rajaram  (Sangole) Patle Shishupal Natthu  (Tumsar) Pawar Baburao Daulatrao  (Nilanga)
Pawar Barikrao Motiram  (Manjlegaon) Pawar Ganpat Khandu  (Nandgaon) Pawar Harischandra Gopising  (Mangrulpir)
Pawar Kasubai Baban  (Mulshi) Pawar Keshav Roda  (Kinwat) Pawar Mukund Himmatrao  (Mangrulpir)
Pawar Murlidhar Piraji  (Baglan) Pawar Ramchandra Bapurao  (Beed) Pawar Rana Hatesingh  (Saoli)
Pawar Ravindra Kashinath  (Daund) Pawar Suresh Sopanrao  (Ausa) Pawara Madan Mitha  (Akrani)
Pegat Siman Peter  (Malbar Hill) Phadke Shankar Rambhau  (Daund) Phulari Balaji Vithal  (Udgir)
Pisal Maroti Narayanrao  (Basmath) Popat Sahadu Bhor  (Ambegaon) Posture Daulatrao Pandurang  (Dapoli)
Powar D.D.  (Panhala) Prabhakar Ghanshyamji Kheole  (Brahmapuri) Prabhakar Laxman Patil  (Devgad)
Prakash Bhimrao Bagul  (Deolali) Prakash Ganapat Kadam  (Maval) Prakash Vitthal Pawar  (Khalapur)
Pralhad Urkudaji Gondane  (Nagpur South) Pravin Keshav Pisat  (Mangaon) Pravin Sitaram Taralkar Alias Kakaseth Taralkar  (Thane)
Prof. Bharat Dhole  (Hadgaon) Prof. Nawle Suresh Niwrutirao  (Beed) Prof. Sau. Surekha Ashok Deshmukh  (Hinganghat)
Prof.D.L.Hivarale  (Aurangabad West) Puli Motil Balkrishnan  (Kurla) Pundlik Balu Mhatre  (Ambernath)
Purushottam Alias Balasaheb Ramchandra Sagne  (Akot) Purushottam Tukaramji Gajbhiye Guruji  (Adyar) Qureshi Moin Akhtar  (Khetwadi)
Qureshi Shafik Badruddin  (Bhavani Peth) Radke Deorao Santoshrao  (Kamptee) Rafiullah Vali Ullah  (Nagpur Central)
Rahul Ramchandra Tayade  (Raver) Rajabhau Alias Yogiraj Murlidhar Bhoir  (Shahapur) Rajabhau D. Alhat  (Shivajinagar)
Rajabhau D. Mahalle  (Walgaon) Rajendra (Anna) Shahaji Nikam  (Khanapur Atpadi) Rajendra Alias Rajasaheb Laxmanrao Gawande  (Akot)
Rajesh Shriramprasad Tiwari  (Karanja) Rajesh Wasudeo Sayam  (Ralegaon) Rajesh Yashwant Surve  (Ratnagiri)
Rajguru Purshottam Namdev  (Washim) Rajurkar Udaykumar Vithalrao  (Biloli) Ram Mohite  (Chembur)
Ramesh Kachruji Jadhav  (Aurangabad East) Ramesh Sidappa Athane  (Udgir) Ramrao Apparao Wagdaw  (Kalamnuri)
Ramteke Bhashkar Dewaji  (Chimur) Ramteke Charandas Marotrao  (Adyar) Rane Vijay Yeshwantrao  (Goregaon)
Rathi Vitthaldas Narayandas  (Wardha) Rathod Devisin Thanwara  (Mangrulpir) Rathod Ramchandra Fakira  (Hadgaon)
Rathod Sitaram Kashiram  (Darwha) Rathod Vasantrao Gobra  (Medshi) Ratnaparkhe Sudhakar Gulabrao  (Jalna)
Raut Baliram Rambhau  (Beed) Raut Keshao Hiraman  (Armori) Raut Nitin Damodar  (Walgaon)
Raut Prabhakar Krishnarao  (Arvi) Ravaso Rghunath Alias R.R. Patil  (Tasgaon) Ravikant Rambhau Muthe  (Adyar)
Ravindra Pawar  (Trombay) Reddy Harishchandra Laxmanrao Takalikar  (Biloli) Riyajun Amin Noorkhan  (Nagpur West)
Rochkari Devanand Sahebrao  (Tuljapur) Rohidas Sakharam Pawar  (Man) Rokde Bharat Mahadeorao  (Adyar)
Rupchand Bhuraji Tople  (Arvi) S.A. Samad S.A. Khalek  (Renapur) S.Sharif S. Sikandar  (Akot)
Sabne Shankar Munjaji  (Gangakhed) Sadanand Krishna Shetty  (Bhavani Peth) Sadaphule Pandurang Kisanrao  (Kalamb)
Saeed Mahfooz Baig  (Malbar Hill) Sagare Pandhari Ramrao  (Ahmedpur) Sahebrao Mahadeorao Kurhade  (Daryapur)
Sahu Himmat Jethu  (Nagpur South) Sakhare Mohan Bilaji  (Amgaon) Sakhilkar Sitaram Ramchandra  (Mangaon)
Salavi Vijayrao Alias Appa  (Rajapur) Sale Subhan Alias Subhash Sidram  (Jat) Salim Vijay Laxman  (Ratnagiri)
Salman (Babu) Gulam Misal  (Vasai) Salunke Subhash Gendu  (Yaval) Salunke Venket Pandu  (Ausa)
Samar Gorakhnath Pawar  (Latur) Sambhare Madhukarrao Nagorao  (Tumsar) Sameer Sudhakar Jadhav  (Kandivali)
Sampat Laxman Yadav  (Nehrunagar) Sampat Shejul  (Gangapur) Sancheti Jaisagar Madanlal  (Arvi)
Sandhyatai Nandkumar Kalokhe  (Maval) Sangepang Babu Rangappa  (Solapur City South) Sanjay Dnyandeo Jagtap  (Purandhar)
Sanjay Hanuman Patil Alias Raju Patil  (Ambegaon) Sanjay Ramchandra Shirke  (Malbar Hill) Sanjay Uttam Salve  (Ambad)
Sanjay Vasantrao Barawkar  (Ahmednagar South) Sanjay Vitthal Dabhade  (Chembur) Sankar S/O. Hari Chandra Wankhede  (Umred)
Santani Namomal Issardas  (Ulhasnagar) Santosh Balkrishna Dhaval  (Colaba) Saoji Subodh Keshav  (Mehkar)
Sarjerao Ganpatrao Kakade  (Pusad) Sarvade Raja Alias Sudhakar Tukaram  (North Solapur) Sarwade Gangadhar Goroba  (Her)
Sarwade Yashwant Pralhadrao  (Kalamb) Sasane Babu Daji  (Murbad) Sathe Shriram Kisan  (Medshi)
Satpute Rohidas Narayan  (North Solapur) Sau. Sitadevi Dhanraj Chavhan  (Mangrulpir) Sau. Kausalyabai Popeshwar Gajbhiye  (Pulgaon)
Sau. Pathare Sumanbai Dagadu  (Shirdi) Sau. Shaikh Hawabi Umar  (Ahmednagar South) Sau. Warghat Sumitratai Bapuraoji  (Badnera)
Sau.Nyati Jayashree Shaligram  (Bhusawal) Sawant Prafull Narharrao  (Nanded) Sayad Nasir Maheboob Sayad Maheboob  (Kalamnuri)
Sayam Modku Mahaguji  (Armori) Sayyad Ajmat Ali  (Nandgaon) Shah Dharmesh Laxmikant  (Ghatkopar)
Shahare (Guruji) Ramdas Jagannath  (Bhandara) Shaikh Abdul Karim Usman  (Mazgaon) Shaikh Afajal Shaikh Nabi  (Chausala)
Shaikh Akhtar Munshi Paperwala  (Borivali) Shaikh Altaf Karim  (Pune Cantonment) Shaikh Asif Noor Mohammed  (Mumbadevi)
Shaikh Fateh Mohammed  (Kandivali) Shaikh Hanif Mustafa  (Latur) Shaikh Mohammad Salim  (Mumbadevi)
Shaikh Rajjak Amir  (Dhule) Shaikh Sharif Kasimlal  (Osmanabad) Shaikh Siddikh Khaja Mainoddin  (Chausala)
Shamante Shanker Poshetti  (Biloli) Shankar Gangadhar Sonawane  (Malbar Hill) Shankar Pandurang Aravandekar  (Vengurla)
Shankar Sandipan Hegade  (Parel) Shankarrao Maraskolhe  (Nagpur West) Sharad Yadav  (Amboli)
Sharifkhan Jummakhan  (Jintur) Sharma Rajkumar  (Digras) Shashikant Lumaji Bhalerao  (Dharavi)
Shedmake Namdeo Manikrao  (Rajura) Sheikh Rafik  (Santacruz) Shekhar Jairam Sawarbandhe  (Nagpur East)
Shekhar Sudhakar Bhalerao  (Ulhasnagar) Shende Rajkumar Murlidhar  (Brahmapuri) Shende Shrihari Naktu  (Chimur)
Shende Upendra Mangaldas  (Nagpur North) Shetty Santosh Manjayya  (Bhiwandi) Shewale Dhananjay Maruti  (Purandhar)
Shikatode Vijay Janardan  (Mangalvedhe) Shinde Babasaheb Uttamrao  (Badnapur) Shinde Dhananjay Tukaram  (Purandhar)
Shinde Dilip Tukaram  (Sangamner) Shinde Gautam Kisan  (Mangaon) Shinde Gorakhanath Vitthal  (Miraj)
Shinde Mahadu Laxman  (Mukhed) Shinde Maroti Parashram  (Kalamnuri) Shinde Nilkantrao Yashwantrao  (Bhadrawati)
Shinde Sharad Rajaram  (Jaoli) Shirsat B.R.  (Murtajapur) Shivaji Govindrao Hatagale  (Basmath)
Shivaji Punaji Tupe  (Man) Shivaji Shankarrao Vajire  (Udgir) Shivdutta Baburao Murudkar  (Bopodi)
Shri Jayantarao Narayan Mahadik  (Khed) Shri Prakashbhau Kelkar  (Pulgaon) Shrikant Madhadeo Alias Kanta Khot  (Dapoli)
Shripad Martand Korde  (Mahim) Shriram Sadashiv Paradkar  (Chembur) Shrirang Baburao Dhakate  (Armori)
Sitaram Dattaram Patil  (Ambernath) Sitaram Ganu Bhoir  (Belapur) Sitaram Mahadu Bhoir  (Belapur)
Sk. Jalal Sk. Khairuddin  (Manjlegaon) Sk.Sandu Sk.Daud  (Bhusawal) Solanke Prakash Bhagwanrao  (Manjlegaon)
Solas Sayaji Pandurang  (Shivajinagar) Sonawale Vinod Laxman  (Wai) Sonawane Bhilabhau Gotu  (Jalgaon)
Sonawane Tayappa Sambhaji  (Man) Soni Nawalchand Madanlal  (Pusad) Sonkawade Dharmraj Girjappa  (Her)
Sonone Ramprabhu Suryabhanji  (Washim) Sou. Shinde Meera Sudam  (Madha) Subhas Shirodkar  (Vengurla)
Subhash Mahadeo Sawant  (Santacruz) Sudhir Laxman Hindlekar  (Naigaum) Sukhdeo Chandu Dandge  (Bhandup)
Sukhdeo Dagadu Sonawane  (Bhavani Peth) Sumantai Murlidhar Bodwade  (Bhusawal) Sunil Jagannath Kamble  (Trombay)
Surekha Girish Jariwala  (Borivali) Surendra Asaram Ratnaparkhe  (Trombay) Suresh B. Maskar  (Goregaon)
Suresh Harishchandra Mayekar  (Khetwadi) Suresh Sadashiv Ahire  (Chembur) Surpam Laxman Bhusru  (Ralegaon)
Suryakant Gangaram Bhosle  (Kherwadi) Suryavanshi Raju Bhagwat  (Edlabad) Suryawanshi Sambhaji Ramrao  (Hadgaon)
Sushila Shrimant Surwase  (Omerga) Swami Sadanandayya Vaijanathayya  (Hingoli) Syed Hameeduddin Syed Zameeruddin  (Balapur)
Tadavi Haidar Ramjan  (Jamner) Tagde Dilip Abhimanyu  (Amgaon) Tajane Kamlakar Alias Nanasaheb Rambhau  (Darwha)
Talware Udhav Haribha  (Andheri) Tandle Sarjerao Bhagwan  (Beed) Tangade Vilas Bansidhar  (Ambad)
Tantarpale Dharmapal Yashwantrao  (Maval) Tarate Shesharam Sewakram  (Tumsar) Tathod Sevakram Mahadeo  (Balapur)
Tatkare Shantram Balaram  (Mangaon) Taware Chandrarao Krishnarao  (Baramati) Taware Kamlakar Kashinath  (Bhiwandi)
Tayade Sudhakar Amrutrao  (Darwha) Tayde Pandurang Mahadeo  (Medshi) Tekade Sanjaykumar Ramdas  (Buldhana)
Tekam Kisan Ayya  (Wani) Telgote Dipankar Suryabhanji  (Balapur) Thakare Babulal Rama  (Parola)
Thakare Mothaji Tukaram  (Sakri) Thakkar Maganlal Khimji  (Mulund) Thakur Dipaksingh Ganpatsingh  (Nagpur South)
Thakur Vasant Krishna Advocate  (Opera House) Thorat Dhanjirao Amarsinh  (Paranda) Thorat Sadhu Kondiba  (Kalamb)
Thorat Vitthalrao Narayan  (Kannad) Tidke Baburao Madhavrao  (Ramtek) Timande Raju Wasudeorao  (Hinganghat)
Tiwari Dinesh Shivshankar  (Kalmeshwar) Todsam Chudiram Mahadu  (Kinwat) Tryambak Waman Kharat  (Kusumba)
Tumsare Maroti Mahadeo  (Tumsar) Tupere Baban Vishwanath  (Karjat) Tupsundare Shriram Marotrao  (Chandur)
Udhan Surendra Rajeshwarrao  (Ambad) Ugale Vasantrao Vishwanath  (Ausa) Uike Sukhdeobabu Pundlik  (Armori)
Ulka Harshad Thakur  (Dadar) Uma Datta Gharat  (Chembur) V L Jadhav  (Khed)
V.S. Gangadharan  (Trombay) Vakshe Shrawan Shankar  (Khanapur Atpadi) Valse Patil Ganpat Maruti  (Ambegaon)
Varana Ramchandra Dharu  (Wada) Vasant Baban Zaware  (Parner) Vasant Patil  (Malad)
Vasantrao Balaji Itkelwar  (Umred) Vastad Bhusare Nivruti Bhagwat  (Malshiras) Vasudev Savlaram Mhatre  (Ambernath)
Velhal Suchita Sushil  (Guhagar) Vhankade Subhash Alias Birappa Ganapati  (North Solapur) Vijay Gulabrao Gohatre  (Walgaon)
Vijay Yamaji Khandagale  (Aurangabad West) Vijaya Dadasaheb Gangarde  (Shrigonda) Vijaykumar Gulabrao Bihade  (Digras)
Vijaykumar Padamrao Jadhao  (Akola) Vilas Choure  (Bopodi) Vilasdada Chavan  (Gangapur)
Vinayak Dhaku Mithbavkar  (Devgad) Vinayakrao Kishanrao Jadhav (Patil)  (Ahmedpur) Vishwasarao Vamanrao Ramachandra  (Rajapur)
Vithalrao Mahaji Kadam  (Mudkhed) Vitthal Govind Sonwalkar  (Amravati) Wagh Pandit Raghunath  (Shahade)
Waghmare Charan Sovinda  (Bhandara) Waghmare Lahu Narayan  (Latur) Waghmare Pradip Dagdu  (Latur)
Waghmare Sangram Ganpat  (Udgir) Waghmare Shobha Shetiba  (Ahmedpur) Wahane Dipak Raghunath  (Nagpur North)
Wahul Vilas Karbhari  (Kurla) Wahule Uttamrao Sonaji  (Paithan) Walhekar Krishnaji Punaji  (Purandhar)
Wani Premraj Kashinath  (Jalgaon) Wanwe Dashrath Tulsiram  (Beed) Ware Mangesh Sakru  (Igatpuri)
Warhade Krishna Bapuraoji  (Arvi) Warjurkar Jageshwar Govindrao  (Brahmapuri) Y. A. Naik  (Nagpada)
Yadav Manohar Sahebrao  (Nanded) Yashwant Bhosale  (Haveli) Yogesh Alias Ruben Manvel  (Pune Cantonment)
Yusufkha Mahbubkha Pathan  (Karanja) Zafar Ahmedkhan Mahboobkhan  (Singnapur) Zambre Rambhau Tryambak  (Malkapur)

HyperLink HyperLink